A családi minták ereje? – dr. Agócs Gabriella

    Sajnos még manapság is sokan úgy vélik, hogy úri passzió pszichiáterhez vagy pszichológushoz fordulni egy-egy nehéz élethelyzetben. De persze ez nincs így.

    Október utolsó keddjén ismét egy érdekes, ámde megosztó témával várta az Agóra a közönséget. A színházteremben ezúttal is szép számmal gyűltek össze az érdeklődők. És talán ez az este sok tévhitet eloszlatott, de az is lehet, hogy újabb kérdéseket vetett fel bennünk. Mindenesetre a közösség és gondolatok ereje újabb élménnyel gazdagította az Agóra közösségét. Ez egy nagyszerű este volt.       

    Dr. Agócs Gabriella jászsági származású pszichiáter, integratív rendszer- és családállító, testterapeuta volt az esemény vendége. Beszélgetőtársként pedig Molnár Lajos Milán, a kulturális intézmény igazgatója szegődött mellé. Sok környékbeli ismerheti a már Budapesten praktizáló szakembert, hiszen egy évtizeden keresztül az Agórában működő Pszichokuckó Klubot vezette. Tíz év alatt több mint háromezren vettek részt az említett klub foglalkozásain.   

    Okleveles szociálpedagógusként az elsődleges feladatomnak tekintem a mások segítését. Életfelfogásom szerint az élet azért van, hogy megküzdjünk vele! De nem mindegy, hogy mindezt hogyan tesszük. És vannak szituációk, amikor igenis szükségünk van egy szakember támogatására. Tanulmányaim során már hallottam a családállításról, mint módszerről. De mi is ez?

    Ezt a módszert Bert Hellinger német pszichoterapeuta dolgozta ki az 1990-es években. Ő katolikus pap volt, de elhagyta a papi hivatást. „A családállítás célja, hogy az egyén a sorsában felismerje a lehetőségeit, felszabadítsa magát és teljesebbé tegye az életét” – olvasható a Hellinger Intézet honlapján. Ez az eljárás azon alapszik, hogy a problémák generációkon át hatva az „itt és most-ban” okoznak gondot. Ha érzéseinket és észleléseinket ennek a módszernek a segítségével vizsgáljuk, akkor úgy találhatjuk meg a problémáink okát, és úgy oldhatjuk meg azokat, hogy kitörünk a szenvedést okozó családi mintákból. A családállítás olyan megközelítést ad, amely segíthet, ha úgy tűnik, hogy semmi más nem segít.

    Gabriella az előadásában említett is néhány példát: az egyik az volt, hogy egy fiatalember azzal a problémával fordult hozzá, hogy dolgozik, de a hónap végére elfogy a pénze. Kiderült a családállítás során, hogy a dédnagyapját a zsidók megkérték arra, hogy vigyázzon a vagyonukra, de mivel a zsidók sajnos nem tértek haza, a dédnagypapa eladta a rábízott vagyont. Tehát a fiatalember egy dédnagyapai „örökség” miatt nem tud most a pénzzel bánni. Bár ezzel a módszerrel sokan szkeptikusak, napjainkban mégis nagy népszerűségnek örvend. Azt azért kijelenthetjük, hogy a családi események befolyásolják jelenlegi életünket.     

    Egy nézői felvetésre szó esett a pánikbetegségről is. A szakember hangsúlyozta, hogy indokolt esetben a megfelelő mértékű és idejű gyógyszeres kezelésre szükség van a pszichiátriai panaszok kezelése esetén is. 

    Egy néző megosztotta azt a napi rutinját, hogy minden reggel belemosolyog a tükörbe, és csupán már csak ettől jól érzi magát, mert az élet klassz! 

    Az ilyen és ehhez hasonló estékre továbbra is számíthatnak az érdeklődők, hiszen „A Gondolat Ereje” előadás-sorozat, amely a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg, hamarosan tovább folytatódik.

    Zana Anita

    Mutasd meg barátaidnak is:
    Megszakítás