A hét kistermelője: Muzsnyai Lászlóné

    Tiszaföldvári kistermelő, aki arról is ismert, hogy nélküle nincs Helyi Termékek Vására.

    -Alapvetően szörpöket, lekvárokat, ivóleveket készítek. De szezonálisan süteményeket is szoktam. Rendszeresen járok ide, az Agóra elé a Helyi Termékek Vásárára immár öt éve. Saját termesztésű gyümölcsökből készítem a termékeimet, de a természet rengeteg mást is ad ezen kívül. Úgyhogy feldolgozom az általam begyűjtött csipkebogyót, akácvirágot, bodzavirágot. Olyasmit, amit mi magunk nem tudnánk megtermelni.

    Kitől tanulta meg ezeknek a termékeknek az elkészítését?

    – Édesanyámtól, természetesen. Már egészen kicsi gyerekként is állandóan a konyhában sündörögtem, így kezdődött. Aztán egy idő után megmaradtam a szilvalekvárnál. Ezt természetesen, cukor és tartósítószer nélkül készítem. Üstben főzzük, nem daráljuk le előtte. Úgy csináljuk, ahogy gyerekkoromban láttam. Viszont sok terméket már továbbfejlesztettem. Utánaolvastam régi könyvekben és kóstolás közben tapasztaltam ki, hogy ha ehhez hozzáadok egy kicsit valamiből, vagy éppen egy kicsit elveszek belőle, akkor más lesz az íze. Ma már egész sok különleges termékem van.

    Ön számára ez szenvedély? Hobbi?

    -Szenvedélynek egészen biztos, hogy lehet nevezni, hiszen minden szabadidőmet leköti. Van főállásom is, de ami időm ezen felül van, azt erre fordítom. Hála Istennek, édesanyám nagyon sokat tud még most is segíteni. Minden energiámat hajnaltól késő estig ezeknek a termékeknek a feldolgozásával, illetve termesztésével töltöm.

    De megéri? Nem feltétlenül csak forintban kifejezve.

    – Forintban nem biztos, hogy megéri. Az itt kapott elismerést viszont nem is lehet pénzben kifejezni. Rengeteg vásárló, érdeklődő, kíváncsiskodó megfordul nálam. Nagyon kellemes érzés tölt el, amikor egy- egy termékemre azt mondják, hogy rendkívül finom. Visszatérő vásárlóim vannak és ez a legnagyobb siker.

    A nagymamák íze található meg Önnél.

    -Zömében igen, az üstben főzött sárgabarack- és szilvalekvár az teljesen az. Illetve a bejglik. Mert az is van nálam és nem csak Karácsonykor. Egész évben szoktam készíteni. Ezt is régi receptúra alapján.

    Kistermelőként Önnek mennyire tetszik ez a vásár?

    – Mi már sok helyen megfordultunk, de itt, Szolnokon érezzük magunkat a legjobban. Biztos azért, mert itt már ismerősök vannak, sok a visszatérő vásárló. Aki először vásárolt nálam szilvalekvárt, abból nagy valószínűséggel visszatérő vásárló lesz. Máshová nem is járunk, csak ide.

    Új kezdeményezésként a Coop polcaira is felkerültek helyi kistermelők termékei. Ettől a vevőkör további bővülését várhatják…

    -Ez nagyon sokat segít. Én is tagja vagyok a Coop termékcsoportnak a szilva- és birslekvárommal, de a rózsaszörpöm is megtalálható a Coop- boltokban. Szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy mindháromnak nagy sikere van. Illetve van egy újdonságom, a körtecsatni. Ez egy saját magam által kikísérletezett termék. Mint minden csatniban, ebben is van lila hagyma. Lágy sajtok mellé kifejezetten ajánlom. Lágy balzsamecettel készül, olyan fűszerekkel, mint például a csillagánizs, de van benne kevés fahéj is.

    Azért minden gyártási titkot ne áruljon el!

    -Nem, nem. Persze,hogy nem. Vannak még benne más összetevők is. De e nélkül is van még bőven titkos receptem.

    Nem árt tudni…

    A népi megfigyelésnek igenis van alapja. A „túladagolt” szilvalekvárnak van hashajtó hatása. Ez annak köszönhető, hogy a szilvalekvár magas cukor- és gyümölcstartalma miatt úgynevezett ozmotikusan aktív hatást fejt ki- vagyis „vizet vonz”. Ezzel járul hozzá székrekedés esetén a megkönnyebbüléshez.

    Mutasd meg barátaidnak is:
    Megszakítás