Közösséggel a környezetért – Hogy ne fájjon annyira 

    Dr. Gelencsér András vegyészmérnök, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja. Az MTA Levegőkémiai Kutatócsoportjának vezetője, a Pannon Egyetem rektora tartott előadást áprilisban „A gondolat ereje” című programsorozat keretében.

    A szaktekintély a ma nagyon divatos globális fenntarthatóság témakörét járta körül nem hétköznapi módon, de közérthetően, nem kis humorral.

    Ő volt az első, aki felismerte a humusz kialakulásának folyamatát a légkörben. Fő kutatási területe a légszennyezéssel és az éghajlatváltozással kapcsolatos légköri kémia, különösen a légköri aeroszol kémia.

    Az Agórában ezúttal is teltház volt, a program a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg. Az előadásra a jegyek a környezetvédelem érdekében nem voltak kaphatók kinyomtatott vagy kinyomtatható formában.

    Zana Anita:Előadásában is kiemelte a közösség erejét. Energiatakarékos, ha sokan vagyunk egy helyen.

    Gelencsér András: –Így van.

    ­­­­­ Amikor először érkezett a felkérés, akkor milyen érzésekkel indult el Veszprémből Szolnokra? Hiszen sok helyen tart előadást.

    ­ – Hát igen. Azt érzem, hogy még tudok csinálni valamit. Még van szavam, tekintélyem, ezért odafigyelnek rám. A társadalom úgy rétegződik, hogy nem mindegy, hogy ki mondja. Iskolai szinten próbálom elmondani, hogy megértsék.

    ­ Egy tudósnak feladata, hogy közérthetően mondja el, amit tud?

    ­ – Csak úgy lehet, hisz egyébként nem lenne rá fogadókészség. Ha nagyon bonyolult lenne, akkor hiába beszélnék. Muszáj úgy beszélnem, hogy az emberek többsége, akár a gyerekek is megértsék. Általános iskolánál bonyolultabb számok, összefüggések nem szerepelnek. Az a baj, hogy egyébként ebben nincsen semmi új, ez nem tudomány, fent van az interneten.

    ­Régen az emberek a házak köré fákat telepítettek. Hogyan lehet minket erre „visszanevelni”?

    ­ –Az a baj, hogy elmentünk a városiasodás irányába. Amíg az emberek falvakban éltek, tudtak zseniális építészeti módszereket használni, pl. tornácos ház, ahová nyáron nem sütött be a Nap, mert magasabban járt, télen viszont besütött. A lombok is leárnyékolták a házakat, télen viszont átengedték a faágak a napfényt. Ezzel szemben a nagyvárosi épületeket nem árnyékolja semmi, a csupa beton-üveg épületeket állandóan fűteni-hűteni kell, ez óriási energiát emészt fel.

    ­

    Ha én például nem veszem meg a távolról jött árut, vagy szelektíven gyűjteném a szemetet, noha most nincs rá lehetőségem, akkor a gondolkodj globálisan és cselekedj lokálisan elvnek és hasonló törekvéseknek mennyi az értelme?

    ­ –Arra mindenképpen szükségünk van, hogy a lelkünket megnyugtassuk. De ez nem itt, Európában dől el, hogy meg tudjuk-e menteni a bolygót. Európa energiafelhasználása is már csak egy számjegyű, hat százalék. Kína, India már majdnem a világ népességének a fele, a fogyasztói társadalom részei. Kínában húsz évvel ezelőtt még biciklivel jártak, ma autópályákat építenek, autóval akarnak járni, felhőkarcolókat építenek.

    ­ Mit tudna javasolni a hétköznapokban?

    ­ Szerintem a közösség, a másik emberrel való viszony nagyon fontos. Fontosak az olyan tevékenységek, amelyek nem igényelnek túl sok energiát, de örömet lehet velük szerezni, pl. társasjáték, séta, gitározás stb. A kütyükről le kell jönnünk, mert erőforrás-igényesek. Egyszerűbb, ha most jövünk le róla, ha már most szerzünk olyan alternatív képességeket, amelyek ezt pótolni tudják, mert ha hirtelen kell róluk leszokni, az nagyon fáj. Mindegy, hogy ez gitározás, együttlét a tábortűznél, csináljunk olyat, amihez szinte semmi sem kell. Így közelebb tudunk kerülni a jó érzéshez. Nem tudjuk ezzel megmenteni a Földet, de legalább kicsit megnyugtathatjuk magunkat, ha nem rendelünk kínai ruhát stb. Azt is értem, hogy már nincs idő arra, hogy mindenki megvilágosodjon, mert pár évtizeden belül ezek a változások bekövetkeznek. De aki erre fel tud készülni, az kevésbé fog pánikba esni, kevésbé lesz másokkal agresszív stb., tehát már betárazza ezt magának.

    ­ Alkalmazkodni úgyis kell.

    ­ –Igen, de az nem mindegy, hogy hogyan. Aki erre ráhangolódik, annak kevésbé lesz fájdalmas. Azért szerintem fontos az embernek, hogy mit csinál. Persze ne az olyan pótcselekvésekre gondoljunk, hogy nem lehet leszedni a kupakot az üvegről vagy nem kérünk szívószálat a koktélba. Ezeket engedjük el. Nem ezen múlik a dolog. Fejben kell rákészülni.

    ­Említette az előadásában a napelemet, az elektromos autót, de a férjemmel arról beszéltünk, hogy az elektromos autó nehéz, sok anyag kell a gyártásához. Akkor ez nem zsákutca?

    ­ –Dehogynem. Ez egy üzlet, jó sokat lehet rajta kaszálni. Elon Musk jól kitalálta, veszik, mint a cukrot. Azt hirdeti tévesen, hogy ő már megmentette a világot, chipet ültet az emberek fejébe. De ez így nem megy. Ez tévút.

    Zana Anita

    Mutasd meg barátaidnak is:
    Megszakítás